Αναγνωστός Αλέξανδρος (1/1/1892-5/1/1970), Συνταγματάρχης Πεζικού


Ταγματάρχης Πεζικού Αναγνωστός Αλέξανδρος. Διοικητής οχυρού ΝΥΜΦΑΙΑΣ

Ονοματεπώνυμο: ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Πατρώνυμο: ΣΠΥΡΙΔΩΝ
Αριθμός Μητρώου: 14005
Όπλο – Βαθμός: ΠΕΖΙΚΟ – ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΑΡΧΗΣ
Τρόπος Κατατάξεως: ΚΛΗΡΩΤΟΣ
Ημερομηνία Κατατάξεως: 8 – 7 – 1913
Ημέρα ονομασίας Ανθυπολοχαγού: 5 – 7 – 1922
Ημέρα εξόδου εα: 25 – ι – 1949
Τόπος γεννήσεως: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ
Ημερομηνία γεννήσεως: 1-1-1892
Ημερομηνία θανάτου: 5-1-1970 στο Νοσοκομείο ΝΙΜΤΣ.

Μεταβολές

  • 1913 – 1 Δεκεμβρίου: Δεκανέας.
  • 1914 – 1 Απρίλιου: Λοχίας.
  • 1914 – 1 Νοεμβρίου: Επιλοχίας (Δ.Υ.Σ. 95068 20-4-23).
  • 1916 – 18 Ιουλίου: Απελύθη.
  • 1916 – 5 Αύγουστου: Κατατάχθηκε στο Σώμα Μονίμων Υπαξιωματικών.
  • 1918 – 25 Φεβρουαρίου: Εφ. Ανθυπασπιστής.
  • 1921 – 14 Οκτωβρίου: Με Β.Δ. ανακλήθηκε το από 25-2-1918 Β.Δ. περί ονομασίας του σε Έφεδρο Ανθυπασπιστή Πεζικού και λογίστηκε ο προβιβασμός του σαν να ήταν εν ενεργεία (ΕΔΥΣ 251597/1336 30-10-1921).
  • 1918 – 25 Φεβρουαρίου: Ανθυπασπιστής.
  • 1925 – 5 Ιουλίου: Ανθυπολοχαγός.
  • 1923 – 26 Αυγούστου: Με την Εγκ. 174/26 λογίστηκε ο προβιβασμός του απ(: Ιουλίου 1922 μόνον ιός προς την αρχαιότητα και όχι για τις αποδοχές του επειδή προβιβάσθηκαν νεώτεροι του.
  • 1923 – 15 Δεκεμβρίου: Σε απόταξη Β.Δ. 15-12-1923 ΕΔΥΣ 1160/1923.
  • 1924 – 21 Μαρτίου: Ανακλήθηκε το από 15-12-1923 Β.Δ. για την απόταξη του. Β. 21-3-1924 Ε.Δ.Υ.Σ. 210/1924.
  • 1924 – 21 Απριλίου: Παρουσιάσθηκε και ανέλαβε υπηρεσία. Αρ. Πρ. 77521/21-4-192
  • 1923 – 13 Δεκεμβρίου: Προάχθηκε σε Υπολοχαγό Δ.Ε.Δ. 29 Νοεμβρίου 1924 – Ε.Δ.Υ.Σ. 732/1924.
  • 1934 – 9 Νοεμβρίου: Προάχθηκε σε Λοχαγό βάσει της 365/34 Εγκ.
  • 1925 – 18 Σεπτεμβρίου: Λογίσθηκε η προαγωγή του στο βαθμό του Λοχαγού ως προς την αρχαιότητα, όχι όμως και στις αποδοχές βάσει Β.Δ. 29 Ιανουαρίου 1936 Εγκ. 54/1936.
  • 1938 – 24 Μαρτίου: Προάχθηκε κατ’ εκλογή σε Ταγματάρχη βάσει Β.Δ., Εγκ 70/3J
  • 1944 – 22 Σεπτεμβρίου: Προάχθηκε σε Αντισυνταγματάρχη κατ’ απόλυτη εκλογή δυνάμει του Ν. 1413/445 – 1683/44 Δ.Π.Κ. 22-9-1944 Εγκ. 432/44.
  • 1945 – 20 Ιανουαρίου: Ακυρώθηκε το από 22-9-1944 Διάταγμα προαγωγής του Αντισυνταγματάρχη δυνάμει της υπ’ αριθ. 7/20-1-45 Συντ. Πράξης θεωρούμενης ως μηδέποτε γενομένης Β.Δ. 1945 – 8 Φεβρουαρίου Εγκ. 190/45.
  • Παρέμεινε στα οριστικά μόνιμα εν ενεργεία στελεχη του στρατού Εγκ. 352/45.
  • 1945 – 24 Δεκεμβρίου: Προάχθηκε σε Αντισυνταγματάρχη βάσει Β.Δ. Εγκ. 1205/4.
  • 1948 – 1 Ιανουαρίου: Τέθηκε σε αυτεπάγγελτη αποστρατεία καταληφθείς από το όριο ηλικίας με τον αυτό βαθμό χωρίς vα εγγραφεί στα στελέχη της εφεδρείας Β.Δ. 13-1-1948 Εγκ. 22/48.
  • 1948 – 7 Φεβρουαρίου: Συμπληρώθηκε το από 13-1-48 Β.Δ. περί της αυτεπάγγελτης αποστρατείας του με την προαγωγή του στο βαθμό του Συνταγματάρχη Β.Δ. 7-2-48 Εγκ. 76/48.

Στρατιωτική Μόρφωση

  • Σχολή Εφαρμογής Πεζικού
  • Σχολείο Μέσων Συνδέσμων και Διαβιβάσεων
  • Σχολή Βολής και Οπλισμού
  • Σχολείο Τοπογραφίας

Μεταβολές (καταρχήν από Ταγματάρχης και άνω)

  • Διευθυντής 3ου Γραφείου Φρουραρχείου
  • Διοικητής Οχυρού Νυμφαίας (4-4-1940 εως Μάιο 1941)
  • Διοικητής 301 Τάγματος Εθνοφυλακής (7-3-1945 εως 20-6-1945)
  • Διοικητής 505 Τάγματος Πεζικού (15-6-1946 εως 30-4-1947)
  • Γραμματεία Ανώτατου Στρατιωτικού Συμβουλίου

Πολεμική Δράση

  • Από Απρίλιο 1940 εως Μάιο 1941: Διοικητής Οχυρού Νυμφαίας.
  • Από 7-3-1944 έως 6-7-1944: Τάγμα Ασφαλείας Β’ Αρχηγείου Πελοποννήσου.
  • Πολεμικές Επιχειρήσεις 1946-47.

Απονεμηθείσες Ηθικές Αμοιβές

  • Παράσημον Γεωργίου Α’
  • Χρυσούς Σταυρός του Φοίνικα
  • Χρυσούν Αριστείον Ανδρείας
  • Μετάλλιο Στρατιωτικής Αξίας
  • Μετάλλιο Ελληνοτουρκικού Πολέμου
  • Μετάλλιο Ελληνοβουλγαρικού Πολέμου Μετάλλιο Νίκης